02 Budżet inwestycji

Ile kosztuje wykończenie biura? Oblicz budżet inwestycji.

Kalkulator kosztów wykończenia, modernizacji i remontu biura obliczy orientacyjny budżet inwestycji, koszt realizacji 1 m² i bezpieczny przedział wydatków. Uwzględnia zakres prac, standard, program funkcjonalny, instalacje, systemy budynkowe, wyposażenie oraz warunki realizacji, a po wskazaniu udziału właściciela pokaże także koszt wejścia po stronie najemcy.

Poznaj usługę fit-out
Kaskada kosztu wejścia Struktura budżetu
Eco Flow Fit-out Eco Refit Modernizacja Eco Restore Remont
Demontaże i przygotowanie —
Ściany, sufity i podłogi —
Elektryka i teletechnika —
Wentylacja, klimatyzacja i sanitarne —
Stolarka i zabudowy —
Wyposażenie i multimedia —
Projekt, koordynacja i rezerwa —
Średni koszt zakresu — Zakres i standard zmieniają wynik Orientacyjny koszt stanowiska
Założony udział właściciela —
Koszt po stronie najemcy — Po uwzględnieniu udziału właściciela
Wartości orientacyjne netto Założenie: 12 m² / stanowisko
Ecoffices CAPEX Engine — metodologia analizy budżetu inwestycji

Jak Ecoffices CAPEX Engine analizuje koszt biura:

Fit-out, modernizacja, remont, metraż i scenariusze porównawcze

Moduł CAPEX Ecoffices Decision Engine analizuje budżet przygotowania biura w zależności od zakresu inwestycji, standardu wykończenia, programu funkcjonalnego, instalacji, przeszkleń, wyposażenia, retencji zasobów, udziału właściciela budynku, ryzyka i czasu realizacji. Zamiast sprowadzać wynik do jednej stawki za m², silnik rozdziela wpływ poszczególnych decyzji i pokazuje, jak razem budują CAPEX. Dzięki temu można świadomie porównać fit-out, modernizację lub remont powierzchni biurowej przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Trzy zakresy inwestycji
Model rozdziela fit-out biura ze stanu deweloperskiego, modernizację istniejącego biura oraz remont / odtworzenie standardu. Każdy zakres ma inną bazę kosztową i inną strukturę kosztów.
Baza jako punkt startowy
Jeżeli dodatki są wyłączone, wynik zaczyna się od bazy za m². Szkło, meble, IT/AV, systemy budynkowe i zarządzanie projektem (PM) są doliczane jako osobne decyzje, dzięki czemu widzisz, za co dokładnie płacisz.
Porównanie decyzji
Scenariusze pokazują nie tylko różne metraże, ale realny wybór inwestora: nowe biuro, modernizacja czy remont odtworzeniowy.

Ile kosztuje wykończenie i aranżacja biura? Krótka odpowiedź

Orientacyjny koszt wykończenia biura za m² w modelu Ecoffices mieści się w przedziale od 940 do 6200 zł/m² netto — w zależności od tego, czy inwestor buduje nowe biuro od stanu deweloperskiego (fit-out), modernizuje istniejącą powierzchnię, czy wykonuje remont odtworzeniowy, a także od wybranego standardu (Eco Start, Eco Flow, Eco Signature), szklenia, systemów budynkowych i wyposażenia. To wartości modelowe i orientacyjne — nie oferta cenowa, tylko punkt odniesienia do rozmowy o budżecie.

Dataset porównawczy Ecoffices CAPEX Engine

Koszt biura: 15 scenariuszy inwestycji — fit-out, modernizacja i remont biura

Poniższy zestaw to uporządkowany dataset scenariuszy, który pokazuje różnice pomiędzy trzema decyzjami: budową nowego biura od stanu deweloperskiego (fit-out), modernizacją istniejącej powierzchni biurowej oraz remontem / odtworzeniem standardu. Dzięki temu można porównywać nie tylko koszt urządzenia biura za m², ale również zakres techniczny, ryzyko, czas realizacji, udział właściciela budynku i koszt pozostający po stronie najemcy.

Liczba scenariuszy 15 5 fit-out · 5 modernizacja · 5 remont
Zakres powierzchni 215–2600 m² od małego biura do dużej siedziby
Zakres CAPEX / m² 940–6200 zł netto, zależnie od zakresu i standardu
Typ decyzji build / reuse / restore nowe biuro, retencja albo odtworzenie
Jak czytać scenariusze kosztów biura: wartości są modelowe i orientacyjne. Pokazują, co dzieje się z budżetem, gdy zmienia się zakres inwestycji, program funkcjonalny, akustyka szklenia, wymagania EI / REI, technologia, retencja zasobów i udział właściciela budynku.
Koszt urządzenia biura — scenariusze porównawcze CAPEX (fit-out, modernizacja, remont) — Ecoffices CAPEX Engine 2026
ScenariuszZakresProfil inwestycjiPowierzchniaZespółModel pracyStandardBaza / m²CAPEX / m²CAPEX nettoUdział właścicielaCAPEX najemcyCAPEX vs czynszHarmonogramRyzykoFit-testSzklenieMebleSystemyCO₂eGłówny czynnikWniosek
F1Fit-out 215 m² Eco Startfit-outMałe biuro od stanu deweloperskiego215 m²16 os.Głównie stacjonarnieEco Start2 260 zł2 260 zł/m²485 900 zł0% / 0 zł485 900 zł1,7x20 tyg.±10%Na styk, 72/100opcjonalne, standard akustycznypoza bazą / opcjonalniepodstawowe31,3 t / 146 kg/m²baza fit-outu i prosty programScenariusz pokazuje punkt odniesienia dla nowego biura w wariancie Eco Start. Przy wyłączonych dodatkach koszt pozostaje zakotwiczony w bazie, a wynik jest czytelny do rozmowy o dalszych opcjach.
F2Fit-out 480 m² Eco Flowfit-outBiuro biznesowe z salami spotkań480 m²46 os.HybrydowyEco Flow3 080 zł3 450 zł/m²1 656 000 zł22% / 370 000 zł1 286 000 zł2,4x21 tyg.±12%Komfortowy, 84/100Rw ok. 43 dB, sale wybranepakiet stanowiskowy opcjonalnySSP / uzgodnienia podstawowe108,0 t / 225 kg/m²sale spotkań, szklenie i HVACTypowy scenariusz biura biznesowego. Różnica względem bazy wynika z programu, szklenia i rozszerzonej warstwy technicznej, a nie tylko z metrażu.
F3Fit-out 950 m² Eco Flow + ITfit-outBiuro z większą liczbą sal i IT950 m²86 os.HybrydowyEco Flow3 080 zł3 980 zł/m²3 781 000 zł25% / 930 000 zł2 851 000 zł3,1x23 tyg.±14%Na styk, 80/100Rw ok. 49 dB, sale + gabinetyczęściowo w zakresieSSP, BMS podstawowy, IT/AV285,0 t / 300 kg/m²IT/AV, szklenie i instalacjeW tym wariancie koszt rośnie przez elementy techniczne: IT/AV, większy udział szklenia i intensywniejszą koordynację instalacji.
F4Fit-out 1500 m² Eco Signaturefit-outReprezentacyjne biuro firmy usługowej1500 m²125 os.Stacjonarno-hybrydowyEco Signature5 200 zł5 800 zł/m²8 700 000 zł28% / 2 436 000 zł6 264 000 zł4,0x25 tyg.±16%Na styk, 82/100akustyka podwyższona, wybrane EI/REIpakiet stanowiskowy + strefy wspólneSSP, BMS, tryskacze, rozbudowane AV690,0 t / 460 kg/m²standard reprezentacyjny i systemyScenariusz pokazuje, że wysoki standard szybko multiplikuje CAPEX. Kluczowe jest rozdzielenie efektu wizualnego od wymagań technicznych i systemowych.
F5Fit-out 2400 m² HQfit-outSiedziba główna z serwerownią i technologią2400 m²200 os.Hybrydowo-stacjonarnyEco Signature5 200 zł6 200 zł/m²14 880 000 zł28% / 4 166 400 zł10 713 600 zł4,4x25 tyg.±16%Na styk, 79/100Rw 49 dB i >50 dB, możliwe EI/REIpełny pakiet stanowiskowy jako opcjaSSP / DSO / BMS / tryskacze / serwerownia1128,0 t / 470 kg/m²skala, serwerownia i systemy budynkowePrzy dużym HQ różnica kosztowa nie wynika z jednego materiału, ale z sumy decyzji: układu, systemów, serwerowni, AV/IT, szklenia i logistyki.
M1Modernizacja 300 m²modernizacjaLokalna rearanżacja istniejącego biura300 m²30 os.Głównie stacjonarniemodernizacja efektywna1 380 zł1 530 zł/m²459 000 zł0% / 0 zł459 000 zł1,2x14 tyg.±10%Komfortowy, 86/100zachowanie istniejących ścianopcjonalnie uzupełnienialokalne korekty57,0 t / 190 kg/m²zakres ingerencji w istniejący układNajwiększą wartością modernizacji jest możliwość wykorzystania tego, co już istnieje. Koszt zależy od audytu stanu istniejącego i skali zmian funkcjonalnych.
M2Modernizacja 700 m² Eco FlowmodernizacjaModernizacja z częściową retencją zasobów700 m²64 os.Hybrydowymodernizacja komfortowa2 090 zł2 250 zł/m²1 575 000 zł0% / 0 zł1 575 000 zł1,8x17 tyg.±12%Komfortowy, 88/100częściowe zachowanie, nowe sale Rw 43/49 dBczęściowe uzupełnienie stanowisklokalne HVAC / elektryka119,0 t / 170 kg/m²retencja zasobów i zakres zmian salTen scenariusz dobrze pokazuje przewagę modernizacji: mniejszy CAPEX i niższy ślad węglowy przy zachowaniu części infrastruktury.
M3Modernizacja 1100 m² technicznamodernizacjaRearanżacja z istotnymi zmianami instalacji1100 m²100 os.Hybrydowymodernizacja komfortowa2 090 zł2 650 zł/m²2 915 000 zł20% / 583 000 zł2 332 000 zł2,4x20 tyg.±14%Na styk, 81/100nowe sale Rw 49 dB, część drzwi systemowychpakiet stanowiskowy opcjonalnySSP / BMS zależnie od budynku231,0 t / 210 kg/m²kolizje instalacyjne i zmiana układuModernizacja techniczna wymaga ostrożności: koszt może zbliżyć się do nowego fit-outu, jeśli zmiany układu wymuszają szeroką przebudowę instalacji.
M4Modernizacja 1800 m² z retencjąmodernizacjaDuże biuro z wysoką retencją zasobów1800 m²150 os.Hybrydowo-stacjonarnymodernizacja reprezentacyjna4 050 zł3 700 zł/m²6 660 000 zł0% / 0 zł6 660 000 zł2,5x22 tyg.±12%Komfortowy, 90/100zachowanie części szklenia, nowe EI/REI lokalnieczęściowa wymianaistniejące systemy + korekty252,0 t / 140 kg/m²audyt i jakość zasobów do zachowaniaWysoka retencja może obniżyć koszt i CO₂e, ale tylko wtedy, gdy istniejące elementy mają sens techniczny i użytkowy.
M5Modernizacja 2600 m² complexmodernizacjaDuża modernizacja z pracą na czynnym biurze2600 m²220 os.Hybrydowymodernizacja reprezentacyjna4 050 zł4 300 zł/m²11 180 000 zł20% / 2 236 000 zł8 944 000 zł3,3x25 tyg.±16%Na styk, 80/100mieszane: Rw 43/49/>50 dB, drzwi i KDuzupełnienia + strefy specjalneBMS / SSP / prace etapowe728,0 t / 280 kg/m²etapowanie, logistyka i ciągłość pracyDuża modernizacja może być korzystna, ale jej ryzyko rośnie, gdy prace trzeba prowadzić etapowo lub przy działającej organizacji.
R1Remont 215 m² Eco RefreshremontOdtworzenie standardu małego biura215 m²16 os.Głównie stacjonarnieremont efektywny940 zł940 zł/m²202 100 zł0% / 0 zł202 100 zł0,7x8 tyg.±8%Bez zmiany programubez nowych systemów szkleniapoza zakresemnaprawy i odtworzenie43,0 t / 200 kg/m²zakres odtworzenia powierzchniRemont odtworzeniowy jest właściwy, gdy celem nie jest nowe biuro, lecz szybkie przywrócenie standardu i ograniczenie kosztu.
R2Remont 500 m² Eco RestoreremontRemont powierzchni po najemcy500 m²45 os.Głównie stacjonarnieremont odtworzeniowy1 480 zł1 480 zł/m²740 000 zł0% / 0 zł740 000 zł1,0x10 tyg.±10%Bez istotnej rearanżacjinaprawy / lokalne wymianypoza zakresem lub doposażenieodtworzenie oświetlenia i drobne instalacje120,0 t / 240 kg/m²stan przejętej powierzchniTen wariant jest dobry dla szybkiego wejścia w biuro, o ile istniejący układ odpowiada programowi firmy.
R3Remont 900 m² z korektamiremontRemont z lokalnymi zmianami funkcjonalnymi900 m²80 os.Hybrydowyremont odtworzeniowy + korekty1 480 zł1 780 zł/m²1 602 000 zł0% / 0 zł1 602 000 zł1,4x13 tyg.±12%Na styk, 78/100lokalne sale, Rw 43 dBuzupełnienia stanowiskowekorekty elektryki / HVAC252,0 t / 280 kg/m²granica między remontem a modernizacjąJeśli remont zaczyna obejmować nowe sale, szkło i instalacje, trzeba sprawdzić, czy nie staje się w praktyce modernizacją.
R4Remont 1500 m² Eco UpgraderemontRemont z podniesieniem standardu1500 m²125 os.Hybrydowo-stacjonarnyremont z podniesieniem standardu2 760 zł2 760 zł/m²4 140 000 zł20% / 828 000 zł3 312 000 zł2,0x16 tyg.±14%Komfortowy, 84/100częściowe nowe szklenie Rw 43/49 dBopcjonalny pakiet stanowiskowyupgrade oświetlenia i wybranych instalacji495,0 t / 330 kg/m²podniesienie standardu przy istniejącym układzieRemont z podniesieniem standardu jest sensowny, jeśli układ zostaje w dużej mierze zachowany. Przy szerokiej zmianie funkcji warto porównać go z modernizacją.
R5Remont 2400 m² odtworzeniowyremontDuże odtworzenie standardu po najmie2400 m²210 os.Hybrydowyremont / restore1 480 zł1 950 zł/m²4 680 000 zł0% / 0 zł4 680 000 zł1,7x18 tyg.±14%Zależny od istniejącego układunaprawy, wymiany, lokalne nowe odcinkizwykle poza zakresemodtworzenie i naprawy techniczne744,0 t / 310 kg/m²skala napraw i stan techniczny powierzchniW dużym remoncie skala sama w sobie tworzy ryzyko budżetowe. Najważniejsze jest rozpoznanie stanu technicznego przed decyzją.
Interaktywne porównanie zakresów

Porównaj koszty: fit-out, modernizację i remont biura

Wybierz scenariusz, aby zobaczyć CAPEX, koszt na m², koszt po stronie najemcy, udział właściciela, harmonogram, ryzyko, CO₂e oraz strukturę kosztów. To pokazuje, dlaczego decyzja o zakresie inwestycji jest ważniejsza niż sama stawka za metr kwadratowy biura.

Struktura CAPEX według warstw

Warstwy kosztowe pokazują, czy budżet biura pracuje głównie w robotach budowlanych, wykończeniu, instalacjach czy dodatkach.

Roboty Wykończenie Instalacje Dodatki
— — — —
Zakres—
Powierzchnia—
Zespół—
Standard—
Fit-test—
Ryzyko modelowe—
Szklenie—
CO₂e—
Wniosek analityczny Ecoffices
Wybierz scenariusz, aby zobaczyć wniosek.
Nowe biuro
pełny fit-out

Największa kontrola nad efektem i standardem biura, ale również najwyższy udział instalacji, koordynacji i ryzyk technicznych.

Modernizacja biura
retencja zasobów

Największy potencjał optymalizacji kosztu i CO₂e, pod warunkiem rzetelnego audytu istniejącej infrastruktury.

Remont biura
odtworzenie standardu

Najlepszy wybór, gdy układ odpowiada potrzebom firmy, a celem jest szybkie i kontrolowane przywrócenie powierzchni do użycia.

Aktualne bazy kosztowe modułu CAPEX Ecoffices (zł/m² netto)

Model rozdziela trzy zakresy inwestycji. Dla fit-outu biura ze stanu deweloperskiego punkty bazowe wynoszą: 2260 zł/m² netto dla Eco Start, 3080 zł/m² netto dla Eco Flow i 5200 zł/m² netto dla Eco Signature. Dla modernizacji biura moduł CAPEX stosuje osobne bazy: 1380 / 2090 / 4050 zł/m² netto. Dla remontu biura / odtworzenia standardu punkty bazowe wynoszą: 940 / 1480 / 2760 zł/m² netto.

Baza jest punktem startowym kosztorysu. Jeżeli użytkownik wybiera prosty scenariusz bez dodatków, wynik pozostaje zakotwiczony w tej wartości. Dopiero kolejne decyzje — szklenie, meble, IT/AV, systemy budynkowe, projekt, serwerownia, tryb przyspieszony czy logistyka — zmieniają budżet jako osobne warstwy.

Fit-out, modernizacja czy remont biura — czym się różnią?

Fit-out biura to aranżacja i wykończenie powierzchni od stanu deweloperskiego (shell & core): podział na strefy, sufity, podłogi, instalacje, oświetlenie, szklenie i wyposażenie. Modernizacja biura zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury i zmianę tylko tych elementów, które nie spełniają już potrzeb firmy. Remont biura (odtworzenie standardu) przywraca powierzchnię do stanu użytkowego, zwykle bez istotnej zmiany układu, na przykład po poprzednim najemcy. Od tego wyboru zależy nie tylko koszt za m², ale też czas realizacji, ryzyko budżetowe i ślad węglowy inwestycji.

Ile m² biura na osobę? Metraż na pracownika i minimalna kubatura

Automatyczne szacowanie powierzchni biura bazuje na trzech wskaźnikach: 7 m²/os. dla Eco Start, 9 m²/os. dla Eco Flow oraz 12 m²/os. dla Eco Signature. Jednocześnie model zachowuje minimalną kubaturę 13 m³/os., dlatego wynik metrażu uwzględnia zarówno liczbę osób i wskaźnik powierzchni, jak i wymaganą kubaturę pomieszczeń.

Model pracy (hybrydowy, stacjonarny, zdalny) i liczba stanowisk w biurze

Po wpisaniu liczby pracowników silnik interpretuje model pracy i pokazuje sugerowaną liczbę stanowisk stałych i czasowych. Inaczej analizowany jest model głównie stacjonarny, inaczej hybrydowy, a inaczej głównie zdalny. Dzięki temu użytkownik widzi, czy program biura jest budowany pod pełną obecność, rotację zespołu czy mniejszą liczbę stanowisk współdzielonych (desk sharing).

Szklenie biura: akustyka Rw, odporność ogniowa EI / REI i drzwi systemowe

Moduł CAPEX traktuje szklenie jako kompletny system kosztowy: powierzchnia ścian szklanych, drzwi, akustyka, ewentualna odporność ogniowa, samozamykacze, kontrola dostępu, słupki elektryczne i foliowanie tafli. W interfejsie użytkownik wybiera parametry, natomiast stawki jednostkowe pozostają po stronie serwera.

W praktyce model rozróżnia poziomy izolacyjności akustycznej zbliżone do Rw 43 dB, Rw 49 dB oraz wyższe warianty, stosowane przy bardziej wymagających salach konferencyjnych, gabinetach lub boardroomach. Osobno należy traktować szklenie z wymaganą odpornością ogniową EI / REI, ponieważ jest to odrębny typ systemu z własną wyceną.

Meble biurowe i wyposażenie stanowisk pracy

Meble stanowiskowe są rozumiane jako pakiet: biurko, fotel oraz kontener mobilny lub szafka. Pakiet obejmuje wyposażenie stanowisk pracy. Stoły konferencyjne, krzesła do sal, zabudowy kuchenne, recepcja, soft seating i elementy specjalne to osobne decyzje zakresowe, które warto zaplanować oddzielnie.

Z czego składa się CAPEX biura? Warstwy kosztowe

Silnik rozkłada budżet na warstwy: roboty budowlane, wykończenie, instalacje oraz dodatki. Udział tych warstw jest różny dla fit-outu, modernizacji i remontu. W nowym fit-oucie większy ciężar mają instalacje i koordynacja techniczna. W modernizacji ważniejszy staje się audyt tego, co można zachować. W remoncie większy udział mają naprawy, demontaże, odtworzenie standardu i lokalne korekty.

Dlaczego porównanie scenariuszy jest ważniejsze niż jedna średnia cena za m² biura

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej budować nowe biuro, modernizować istniejące czy wykonać remont odtworzeniowy, daje dopiero porównanie scenariuszy. Pokazuje ono, gdzie powstaje koszt, które elementy można zachować, jak zmienia się ryzyko, ile trwa realizacja i jaki budżet zostaje po stronie najemcy po uwzględnieniu udziału właściciela budynku.

Wniosek dla inwestora i najemcy
Najważniejszą decyzją jest wybór właściwego scenariusza: nowy fit-out, modernizacja albo remont, a dopiero potem stawka za metr. To ta decyzja określa strukturę budżetu, ryzyko, czas, zakres techniczny i realny koszt po stronie najemcy.

Najczęściej zadawane pytania o moduł CAPEX i koszt przygotowania biura

Co dokładnie analizuje moduł CAPEX Ecoffices?

Moduł CAPEX analizuje orientacyjny budżet przygotowania biura w trzech scenariuszach: fit-out od stanu deweloperskiego, modernizacja istniejącej powierzchni oraz remont / odtworzenie standardu.

W praktyce odpowiada na pytania typowe dla kalkulatora kosztów biura, ale wynik nie ogranicza się do jednej stawki za metr. Silnik łączy koszt całkowity, koszt / m², widełki ryzyka, czas realizacji, metraż programu, strukturę kosztów, udział właściciela budynku oraz budżet po stronie najemcy.

  • roboty budowlane i wykończeniowe,
  • instalacje i systemy budynkowe,
  • szklenie, drzwi systemowe, akustykę i ewentualne wymagania EI / REI,
  • meble stanowiskowe, IT / AV / Wi-Fi i zabudowy stałe,
  • serwerownię / zaplecze IT, jeżeli występuje w programie,
  • retencję zasobów, ślad CO₂e i ryzyko modelowe.
Jak moduł CAPEX rozróżnia fit-out, modernizację i remont?

To trzy różne decyzje inwestycyjne, dlatego silnik nie sprowadza ich do jednej wspólnej logiki kosztowej.

  • Fit-out oznacza przygotowanie biura od stanu deweloperskiego lub bardzo surowego zakresu wejściowego.
  • Modernizacja zakłada pracę na istniejącej powierzchni i analizę tego, co można zachować, przebudować albo wykorzystać ponownie.
  • Remont / odtworzenie standardu koncentruje się na naprawach, wymianach, odświeżeniu i przywróceniu powierzchni do oczekiwanego standardu.

Dzięki temu użytkownik może porównać nie tylko koszt za metr, ale także ryzyko, harmonogram, zakres techniczny i realny CAPEX po stronie najemcy.

Jakie bazy kosztowe wykorzystuje moduł CAPEX?

Moduł CAPEX wykorzystuje osobne bazy dla trzech zakresów inwestycji.

  • Fit-out ze stanu deweloperskiego: Eco Start 2260 zł/m² netto, Eco Flow 3080 zł/m² netto, Eco Signature 5200 zł/m² netto.
  • Modernizacja istniejącego biura: 1380 / 2090 / 4050 zł/m² netto.
  • Remont / odtworzenie standardu: 940 / 1480 / 2760 zł/m² netto.

Są to punkty startowe modelu. Wynik końcowy zmienia się dopiero po dodaniu programu, szklenia, instalacji, mebli, IT, serwerowni, logistyki, retencji zasobów i innych decyzji projektowych.

Jak silnik uwzględnia metraż na osobę?

Automatyczne szacowanie powierzchni bazuje na standardzie i modelu pracy.

  • Eco Start: orientacyjnie 7 m² / osobę,
  • Eco Flow: orientacyjnie 9 m² / osobę,
  • Eco Signature: orientacyjnie 12 m² / osobę.

Niezależnie od tego model zachowuje minimalną kubaturę 13 m³ / osobę. To zabezpiecza scenariusz przed zbyt agresywnym zagęszczeniem, zwłaszcza przy niższych wysokościach pomieszczeń.

Czy silnik analizuje liczbę stanowisk stałych i czasowych?

Tak. Po wpisaniu liczby pracowników i wyborze modelu pracy silnik analizuje założenia obecności i sugeruje, ile stanowisk powinno być stałych, a ile czasowych.

To ważne, bo koszt biura nie wynika tylko z liczby pracowników, ale z liczby fizycznych stanowisk, sal, stref wsparcia i realnej obecności użytkowników. Inny wynik powstaje dla biura głównie stacjonarnego, a inny dla modelu hybrydowego.

Co najmocniej wpływa na wynik budżetu?

Największy wpływ ma nie sam metraż, ale złożoność scenariusza.

  • liczba sal, gabinetów i pomieszczeń zamkniętych,
  • udział szklenia i wymagania akustyczne,
  • instalacje, HVAC, elektryka, SSP, BMS i tryskacze,
  • meble, IT / AV / Wi-Fi i zabudowy stałe,
  • serwerownia, moc IT, chłodzenie i RACK-i,
  • logistyka budynku, tryb fast-track i wymagania właściciela,
  • poziom retencji zasobów w modernizacji lub remoncie.

Dlatego dwa biura o tym samym metrażu mogą mieć zupełnie inny CAPEX.

Jak moduł CAPEX analizuje szklenie?

Szklenie nie jest liczone jako prosta dopłata do metra biura. W modelu Ecoffices jest osobnym systemem kosztowym.

Model uwzględnia między innymi:

  • powierzchnię ścian szklanych w salach i gabinetach,
  • drzwi systemowe,
  • standard akustyczny: około Rw 43 dB, Rw 49 dB albo rozwiązania powyżej 50 dB,
  • ewentualne wymagania EI / REI,
  • samozamykacze, kontrolę dostępu, słupki elektryczne i foliowanie tafli.

Ceny jednostkowe szklenia nie są pokazywane na froncie. Są liczone po stronie serwera.

Co oznaczają meble stanowiskowe w module CAPEX?

Meble stanowiskowe oznaczają pakiet dla stanowiska pracy, a nie pełne umeblowanie całego biura.

W aktualnym modelu obejmuje to:

  • biurko,
  • fotel,
  • kontener mobilny lub szafkę.

Stoły konferencyjne, krzesła do sal, soft seating, zabudowy kuchenne, recepcja i inne elementy mogą należeć do innych warstw kosztowych.

Jak serwerownia wpływa na koszt przygotowania biura?

Serwerownia wpływa na więcej niż jedną pozycję kosztową.

W analizowanym scenariuszu może podnosić:

  • metraż programu,
  • koszt elektryki i zasilania,
  • koszt chłodzenia i HVAC,
  • zakres okablowania i IT,
  • ryzyko koordynacyjne i czas realizacji.

Im większa liczba RACK-ów, moc IT i wymagania chłodzenia, tym większy wpływ na budżet i instalacje.

Jakie warstwy kosztowe analizuje moduł CAPEX?

Moduł CAPEX pokazuje budżet jako strukturę zależnych od siebie warstw, a nie tylko końcową sumę.

  • Roboty budowlane — ściany, sufity, posadzki, malowanie, prace wykonawcze.
  • Wykończenie i zabudowy — szkło, zabudowy stałe, stolarka, kuchnie, recepcja.
  • Instalacje i systemy — HVAC, elektryka, wod-kan, SSP, BMS, tryskacze, IT / AV.
  • Dodatki — projekt, PM, meble, fast-track, serwerownia i inne opcje.

Rozkład tych warstw jest inny dla fit-outu, inny dla modernizacji i inny dla remontu.

Jak silnik szacuje czas realizacji?

Czas realizacji wynika ze skali, zakresu i złożoności technicznej.

Model uwzględnia orientacyjnie:

  • czas na projekt i koordynację,
  • uzgodnienia z właścicielem budynku,
  • czas realizacji robót,
  • commissioning, odbiory i bufor.

Tryb fast-track może skrócić harmonogram, ale zwykle zwiększa koszt, ryzyko i presję organizacyjną.

Co oznaczają widełki ryzyka?

Widełki ryzyka pokazują możliwe odchylenie budżetu od wyniku bazowego scenariusza.

Wpływają na nie między innymi:

  • jakość danych wejściowych,
  • niepewność zakresu technicznego,
  • klasa i wymagania budynku,
  • liczba uzgodnień, zmian i kolizji,
  • logistyka oraz dostępność ekip i materiałów.

To świadoma rezerwa modelu wynikająca z niepewności scenariusza, a nie błąd obliczenia.

Jak moduł CAPEX uwzględnia udział właściciela budynku?

Moduł CAPEX rozdziela koszt całkowity projektu od kosztu pozostającego po stronie najemcy.

Udział właściciela budynku, czyli landlord contribution / fit-out contribution, może obniżyć budżet, który faktycznie finansuje najemca. Nie oznacza jednak, że sam projekt kosztuje mniej — zmienia się podział finansowania.

Dzięki temu łatwiej porównać scenariusze najmu, negocjować warunki i sprawdzić, jak CAPEX ma się do czynszu rocznego.

Jak działa retencja zasobów w modernizacji i remoncie?

Retencja zasobów oznacza wykorzystanie części istniejących elementów zamiast budowania wszystkiego od nowa.

Może obejmować między innymi:

  • część instalacji,
  • ściany, sufity, posadzki,
  • oprawy, floorboxy i elementy infrastruktury,
  • wybrane zabudowy lub wyposażenie.

Retencja może obniżyć koszt oraz uproszczony ślad węglowy, ale wymaga audytu stanu istniejącego.

Jak analiza CAPEX odnosi się do śladu węglowego CO₂e?

Wskaźnik śladu węglowego powiązany ze scenariuszem jest modelem uproszczonym, używanym do porównania decyzji, a nie pełnym audytem LCA.

Model pokazuje, jak zmienia się orientacyjny wynik CO₂e przy różnych zakresach, standardach, poziomach retencji zasobów i decyzjach technicznych.

Do pełnego audytu środowiskowego potrzebne byłyby dane materiałowe, EPD, ilości rzeczywiste i dokumentacja wykonawcza.

Co daje raport PDF z analizy CAPEX?

Raport PDF porządkuje scenariusz do rozmowy z zarządem, zespołem projektowym albo Ecoffices.

Raport zawiera najważniejsze informacje: koszt całkowity, koszt / m², metraż, zakres, strukturę kosztów, ryzyko, harmonogram, parametry techniczne i założenia modelowe.

To nie jest oferta handlowa, ale czytelny materiał decyzyjny przed rozmową o zakresie i dokumentacji.

Czym różni się CAPEX od OPEX w kontekście biura?

CAPEX to budżet inwestycyjny potrzebny do przygotowania biura, a OPEX to bieżący koszt jego użytkowania.

  • CAPEX: fit-out, modernizacja, remont, instalacje, szklenie, zabudowy, meble, IT / AV i projekt.
  • OPEX: czynsz, service charge, media, sprzątanie, ochrona, serwisy i bieżące utrzymanie.

W decyzji najmu warto patrzeć na oba poziomy, bo niski CAPEX nie zawsze oznacza najtańsze biuro w całym okresie użytkowania.

Czy wynik modułu CAPEX jest ofertą handlową?

Nie. Wynik modułu CAPEX jest orientacyjną estymacją budżetu i materiałem wspierającym decyzję wstępną.

Dokładna oferta wymaga dokumentacji, rzutów, wytycznych budynku, zakresu branżowego, wizji lokalnej, uzgodnień z właścicielem i potwierdzenia standardu wykonania.

Analiza pomaga szybciej wejść w rozmowę o budżecie, ale nie zastępuje projektu i wyceny wykonawczej.

Jakie dane warto przygotować przed uruchomieniem modułu CAPEX?

Do wstępnej kalkulacji wystarczy kilka informacji, ale im lepsze dane, tym bardziej użyteczny wynik.

  • planowany metraż lub liczba pracowników,
  • model pracy: stacjonarny, hybrydowy lub zdalny,
  • liczba stanowisk, sal, gabinetów i stref wsparcia,
  • zakres: fit-out, modernizacja albo remont,
  • oczekiwany standard, szklenie, meble, IT / AV i serwerownia,
  • informacja o udziale właściciela budynku, jeżeli jest znana.

Ecoffices CAPEX Engine porządkuje decyzję inwestycyjną: łączy bazę kosztową, program, metraż, zakres techniczny, szklenie, meble, systemy, retencję zasobów, udział właściciela i ryzyko. Dzięki temu wynik analizy nie jest tylko kalkulacją kosztu, ale mapą zależności i decyzji, które budują budżet biura.